Blog

Başarılı Girişimcilerin Asla Tolerans Göstermemesi Gereken 8 Kural

25/05/2020
ile Murat Okta

Başarılı girişimcilerin asla tolerans göstermemesi gereken belli başlı kurallar vardır. Unutmayın ki başarılı insanlar kendilerinden ve çevrelerinden daha fazlasını beklerler.

Hareketsizlik

Başarılı girişimciler asla sabit kalmazlar. Asla atalete tahammül etmezler. Rahatlık bölgelerinde oyalanmaya da razı olmazlar. Başarılı insanlar nadiren sıkılırlar, çünkü her zaman yeni bir şeyler keşfederler. Kayıtsızlık ve tembellik sizi bir gölün ortasındaki bacağınıza bağlı bir kaya gibi aşağı sürükler. Hayat, hareketsiz veya köşe yastığı olmak için çok kısa. Gerçek liderler şu anda ne yapabileceklerine ve nasıl ilerleyebileceklerine odaklanıyorlar. Başarılı girişimcilerin asla tolerans göstermemesi gereken birinci maddedir.

Ortalama Olmak

Başarılı girişimci özellikleri arasında ortalama olmayı kabul etmemeleri vardır. Başarılı girişimciler asla sıradan olmaya razı olmazlar. Başarılı insanlar rutin bir yaşam aramazlar; onlar monotonluğa karşı, rutinlerinde her zaman değişiklik yaparlar. Başarılı girişimcilerin asla tolerans göstermemesi gereken ikinci durum da ortalama olmayı kabul etmemek vardır.

Alışkanlık Olumsuzluğu

Başarılı girişimci örnekleri incelendiğinde öne çıkan bir diğer özellik ise alışkanlıkların yarattığı olumsuzluğa yenilmemeleridir. Başarıya odaklananlar şikayet etmek için zaman kaybetmezler. Sızlanma ve olumsuzluklara karşı toleransları yoktur. Bir şeyden hoşlanmıyorsanız, değiştirmenin bir yolunu bulun. Bir durumun sorumluluğunu üstlenin ve bir çözüm veya geçici çözüm bulun. Olumsuzluk sadece zaman kaybettirir ve ikisi de yapıcı olmayan toksik bir ortam yaratır.

Vazgeçmek

Başarılı girişimci kavga etmeden vazgeçmez. Başarılı girişimciler, odanın her zaman en yetenekli, en zengin veya en zeki insanı olmak zorunda olmadığınızı bilirler. Bunun yanı sıra bunların hepsi olabilirsiniz ama asla nihai hedeflerinize ulaşamazsınız. Önemli olan sebat ve sabırdır. Parlamayı uzak tutmak için azim duymak bir girişimciyi her zaman ileri götürecektir. Girişimci sıkıntı karşısında ısrar etmeye ve uzun vadeli hedeflere bağlı olmaya istekli olmalıdır. Başarılı liderler kendilerinden ve çevrelerindeki kişilerden daha az bir şey beklemezler.

 

 

Sahtekârlık

Başarılı girişimciler dürüst bir yaşam sürmenin önemini anlarlar. Sahtekârlık muhakemeyi bulanıklaştırır. Bu da iyi kararlar vermeyi engeller. Daha geniş çerçevede bakıldığında, sahtekârlık genellikle sonunda önem verilen şeylerin değersizleşmesine neden olur.

Toksik İlişkiler

Birlikte olduğunuz insanlar sizinle savaşıyor ve zorluyorsa, sizi düşmanlıkla aşağı sürüklerler. O zaman onlara değerli enerji ve duygusal kaynaklarınızı harcamış oluyorsunuz. Başarılı girişimciler toksik ilişkilerin kendilerini yormasına izin vermezler. Odaklandıkları sorunları çözerler.

Olumsuz ya da toksik bir kişilikle uğraşmak zorunda kalırsanız yukarı çıkmak zorlaşacaktır. Girişimciler, durumun kontrolünü kaybederler. Toksik ilişkilere karşı sınırlar koyun. Konuşmaları yeniden yönlendirin veya negatif insanları görmezden gelir. Başarıya odaklanan girişimciler, şikayetçilerle başa çıkmak veya olumsuz bir duygusal sarmal içine çekilmek için zamanları veya enerjileri olmadığını bilir.

Berbatlık

Tembeller asla başarılı olmaz. Çünkü zaman, para ve enerji harcarlar. Başarıya ulaşmak uzun vadede çok çaba gerektirir. Disiplinsiz veya savurgan uygulamalar için yer yoktur.

Sağlıksız alışkanlıklar sizi tartacak ve nihayetinde stres seviyenizi artıracaktır. Başarılı girişimciler dikkatsiz, abartılı veya yıkıcı uygulamalardan kaçınırlar. Çünkü bu tür alışkanlıkların değerli kaynakları boşa harcadığını bilirler. Yığılmayı temizleyin, kendinizi organize edin ve yalnızca kullandığınız şeyleri saklayın.

İyi yemek, yeterince uyumak, işinizi ve yaşam alanınızı düzenli tutmak gibi sağlıklı alışkanlıklar uygularsanız kendinizi daha yetenekli, net ve enerjik hissedeceksiniz.

Kararsızlık

Kimlerin şaşkın veya kararsız olarak tanımlanan kaç başarılı girişimci biliyorsunuz? Yok. Çünkü başarılı insanlar hiçbir şeyin kariyerini veya hayatını kararsızlık gibi bir duyguyla sabote etmeyeceklerini bilirler.

Başarılı insanlar tereddütlerin işlerini öldüreceğini kabul eder. Hedefleriniz konusunda kararsız olmak için yer yoktur. Başarılı insanların belirsizlik içinde olanlara zamanları ve sabırları da yoktur.

Başarıya ulaşmak için korku ve şüphe bir kenara bırakmalısınız. Muhtemelen yol boyunca başarısızlık ve sıkıntı ile başa çıkacaksınız.

 

Girişimci Olmak Ne Demektir?

25/05/2020
ile Murat Okta

Girişimciliğe giden yol genellikle hesapta olmayan sapmalar, ve çıkmaz sokaklarla dolu zor ve hain bir yol gerçekten. Bu yolda birçok uykusuz gece, boşa çıkan planlar, vaat edildiği halde gelmeyen fonlar ve asla satış gerçekleştirilemeyen müşteriler var.

Tüm bu zorluklara rağmen, her yıl binlerce girişimci vizyonlarını hayata geçirmeye ve toplumda gördükleri bir ihtiyacı karşılamaya kararlı bu yolculuğa çıkma kararı alıyor ve uyguluyor.

Bir Girişimci Ne Yapar?

Bir girişimci, mevcut hiçbir işletmenin bu ihtiyacı karşılamadığı bir ihtiyacı tespit eder. Sonrasında bu ihtiyaç için bir çözüm belirler. Girişimcilik faaliyeti, çoğu zaman işi kâr elde etmek için satmak amacıyla yeni işlerin geliştirilmesi ve başlatılması ve pazarlanmasını içerir.

Düzenli olarak yeni işler başlatan, satan ve yeni işler başlatan bir girişimci seri bir girişimcidir. Buna ek olarak, "girişimci" terimi genellikle girişimler ve küçük işletmelerle ilişkilendirilmektedir. Ancak bu kanı oldukça yaygındır. Her başarılı iş bir girişimci ve onun girişimiyle gerçekleşir.

Girişimci olmak istiyorsanız, ancak bunun için paranız olmadığından endişe ediyorsanız, mali durumunuzun hedeflerinize ulaşmanızı engellemesi gerekmez. Artık birçok girişimci Referans Bazlı Akıllı Ticaret modeli sayesinde düşük bütçelerle para kazanmayı tercih ediyor.

 

Referans Bazlı Akıllı Ticaret Modeliyle Girişim

14/05/2020
ile Murat Okta
akıllı ticaret

Referans Bazlı Akıllı Ticaret modeli internetin uçsuz bucaksız dünyasında girişimcilere yeni bir kapı aralıyor. Girişimciler bu sistem sayesinde bir şirketle anlaşarak komisyon karşılığı o şirketin ürünlerini komisyon karşılığında satabiliyorlar.

Değişen ve gelişen dünya, kişileri standartlarını yükseltmeyi de zorlamaktadır. Referans Bazlı Akıllı Ticaret modeli bu nedenle daha fazla para kazanmanın yollarını arayan kişiler için dikkat çeken bir iş modelidir.

Herkesin hayalinde kendi işini kurmak, çalışma saatlerini belirlemek vardır. Bu nedenle Referans Bazlı Akıllı Ticaret modeli birçok kişiye hitap etmektedir. Bu iş modeliyle kişiler rüyalarındaki kariyere ulaşabilirler. Bu büyük bir taahhüttür, ancak Referans Bazlı Akıllı Ticaret modeli çok kazançlı bir kariyer olabilir.

Tabii girişimcilerin hayallerine ulaşabilmek için takip etmeleri gereken birkaç adım bulunmaktadır.

Hangi Şirket?

Bu adımlardan bir tanesi doğru şirketi bulmaktır. Hızlı ve kolay internet aramaları girişimcilerin işini bir nebze daha kolaylaştırmaktadır. Girişimciler Referans Bazlı Akıllı Ticaret modeli üzerinden saygın ve hiçbir skandala bulaşmamış olan şirketi seçmelidirler. Girişimciler itibarın her şey olduğunu asla akıllarından çıkarmamalıdırlar.

Girişimciler Hangi Şirketlerden Kaçınmalıdırlar?

Referans Bazlı Akıllı Ticaret modeli günümüzde öne çıkan kavramlar arasında er almaktadır. Ancak girişimcilerin şirketleri incelerken bazı durumları aklında bulundurması gerekmektedir. Şirket liderleri saygın ve yasalara saygılı mı? Şirket liderleri dolandırıcılık yapmakla suçlandıysa veya yasal sorunları varsa, girişimciler bu şirketten kaçınmalıdırlar.

İş Planı Hazırlamak

Başarılı olmak ve ilerlemek için yapılması gereken en önemli adımlardan bir tanesi de iş planı hazırlamaktır. Referans Bazlı Akıllı Ticaret modeli çok kazançlı bir sistemle ilerlemesine rağmen plansız davranmak bu durumu tersine çevirecektir.

Girişimcilerin bir iş planı tasarlarken sorması gereken bazı sorular bulunmaktadır.

·       Hangi ürünü veya hizmeti satmak istiyorsun?

·       Hedeflediğin pazar kim?

·       Buna ne kadar zaman ayıracaksınız?

·       Yarı zamanlı bir taahhüt olacak mı yoksa haftanın yedi günü çalışmayı mı planlıyorsunuz?

·       Amacın ne? Zengin olmak mı yoksa ekstra para kazanmak mı istiyorsun?

·       Beş yıl içinde nerede olacaksın?

·       Pazarlama stratejin nedir?

·       Soğuk aramalar yapacak mısınız?

 

Planı gerektiği gibi güncelleyebilir veya değiştirebilirsiniz, ancak daha yeni başladığınızda bir rehbere sahip olmanıza yardımcı olur.

Neden Serbest Girişimci Olmalıyım?

03/04/2020
ile Murat Okta

Neden Serbest Girişimci Olmalıyım?


Doğrudan satış yöntemi tüketicilere güvenli ve rahat bir alışveriş imkanı sunmakla birlikte girişimcilere de potansiyellerini ortaya çıkarma, ek gelir sağlama imkanı sağlamaktadır. Eğer esnek bir ortamda çalışmak istiyorsanız, doğrudan satış yöntemi size uygun bir iş fırsatı sunar.

2015 yılında Türkiye’de toplam 1.5 milyon kişi doğrudan satış sektöründe, gerek üye olup ürün kullanarak gerekse bağımsız girişimci olarak faaliyet göstermiştir. Sektörde yer alan kişi sayısı yıldan yıla artmaktadır. Doğrudan satış ile ürün satın almak veya bağımsız girişimci olmak için birçok neden vardır.

Gelir sağlarsınız

İlave bir gelir elde etmek için, tatile çıkmak için veya tam zamanlı bir iş ve kariyer olarak bu işte yer alabilirsiniz. Karar sizin! Bu işten elde edeceğiniz gelir, göstereceğiniz çaba ve harcayacağınız zaman ile orantılıdır. Yaptığınız satışla orantılı olarak sistemden elde edeceğiniz gelir artacaktır.

Kendi işinizin patronu olursunuz

Doğrudan satış yönteminde çalışma saatlerinizi kendiniz belirlersiniz. İster yarı zamanlı ister tam zamanlı çalışırsınız. Özgürlüğün, esnek çalışmanın keyfini çıkarırsınız. Evden çalışarak ailenizle daha fazla zaman geçirirsiniz. Hedeflerinizi ve o hedeflere nasıl ulaşacağınızı siz belirlersiniz. Başarınız, kabiliyetiniz ve sosyal çevreniz oranında kazancınızı artırırsınız.

Sermaye gerektirmeyen bir iş mi arıyorsunuz?

Doğrudan satış yönteminde, sadece satmayı düşündüğünüz ürünleri, tanıtım seti olarak katalog fiyatı üzerinden satın alırsınız ve başlangıç sermayesi olmaksızın işinizin sahibi olursunuz. Elinizde stok birikmeden satış yapma imkanı kazanırsınız. Bu da size, yüksek maliyetler altına girmeden ticaret yapma imkanı sağlar.

Üyesi olduğunuz firmadan sürekli teknik destek alırsınız

DSD üyesi firmalar, bağımsız girişimcilerine pazarlama ve idari konularda sürekli eğitimler vermektedir. Bu da işinizi kurallara daha uygun ve başarılı yapmanıza yardımcı olur. Şirketlerin verdiği bu destekle hedeflerinize daha kolay ulaşabilir ve işinize hemen başlayabilirsiniz.

Başarılarınız takdir edilir

Başarılarınız ister küçük ister büyük olsun tüm üyeler tarafından takdir edilir. Böylece, mevcut potansiyelinizin ortaya çıkması imkanı doğar, kendinize olan güveniniz artar, bu da daha başarılı bir kariyer yapmanızı sağlar.

Başarılarınız ödüllendirilir

DSD üyesi firmalar tarafından, doğrudan satış sisteminde başarılarınız, bir çok farklı ödül mekanizması yoluyla ödüllendirilir. Bu ödül bazen güzel bir tatil olabileceği gibi, bazen gitmek istediğiniz bir eğitim, bazen de nakdi ödül olabilir. Size sadece başarılı olmak kalır.

Kişisel gelişim

DSD üyesi firmalar, bağımsız girişimcilerinin kişisel gelişim süreçlerini yakından takip ederler. Onlara işlerinde başarı için gerekli olan eğitimleri sunarlar. Bu durum, yepyeni beceriler kazanmanızı sağlar.

Sosyalleşme

Doğrudan satış sosyalleşme için harika bir araçtır. Yeni arkadaşlar edinme, farklı çevrelerle tanışma imkanı bulursunuz. Uzun süren dostluklarını doğrudan satış yoluyla edinen bir çok üyemiz mevcuttur.

Doğrudan satış herkese açıktır

Eğer, 18 yaşından büyükseniz, eğitiminiz, cinsiyetiniz, geçmiş tecrübeleriniz ne olursa olsun doğrudan satış sektöründe yer alabilirsiniz demektir.

İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz

Sisteme girişte bir taahhüt altına girmezsiniz. Bağımsız girişimci olarak istediğiniz zaman işi bırakabilirsiniz. Bunun için herhangi bir ceza ödemezsiniz. Ürünler DSD üyesi firmalar tarafından firma faal olduğu sürece geri alırlar.

Ürünleri Nasıl Satın Alabilirim?

03/04/2020
ile Murat Okta

Ürünleri Nasıl Satın Alabilirim?


Kişiden Kişiye

Serbest girişimcilerin en çok tercih ettikleri satış şeklidir. Serbest girişimci, önceden belirlenen bir gün ve saatte müşterisiyle birebir görüşme yaparak ürünün tanıtımını ve tedarikini sağlar. Böylece müşteri, ürün ile ilgili merak ettiği bilgileri satıcıya doğrudan sorma imkanı bulur ve daha güvenli bir alışveriş yapmış olur.

Grup Toplantıları ve Tanıtımları

Serbest girişimcinin portföyündeki ürünleri, bir ev veya belirlenen bir mekanda müşterilerine tanıtarak satış yapması yöntemidir. Bu şekilde müşteri ürünü deneme imkanına sahip olur. Bu da müşterinin ürün konusunda daha rahat bir ortamda, daha kolay karar vermesini sağlar. Sosyalleşmek için de oldukça güzel bir yol olan bu satış şeklinde, eğlenceli bir ortamda alışveriş keyfi yaşanır.

İnternet Üzerinden Satış

Bir ürün aradığınız zaman bu ürünün satışını gerçekleştirecek bağımsız girişimcinin iletişim bilgilerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu durumda DSD üyesi bir çok firma, kendi internet sitesi üzerinden serbest girişimcinin kimlik numarasıyla sipariş hakkı tanımakta veya müşteriye en yakın serbest girişimciyi yönlendirebilmektedir.